Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Nasza biblioteka szkolna wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie przeprowadzonym w okresie od  19 września 2016 r. do 19 marca 2017r.   przez Studium Prawa Europejskiego i otrzymała tytuł – BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI.
Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa, zachęcenie do udziału w imprezach proponowanych przez biblioteki szkolne oraz prezentacja różnorodnych i ciekawych działań bibliotekarzy.

Środowy poranek 22 marca z pewnością nie zachęcał do dalekich wypraw. Niesprzyjająca, deszczowa pogoda nie powstrzymała jednak uczestników Szkolnego Klubu Turystycznego „Tramp” przed odbyciem  kolejnej wycieczki. Celem trzeciej już wyprawy była wieś Borysów, gdzie zaplanowane zostało wspólne ognisko.
O godzinie 8 wszyscy uczestnicy byli gotowi do podróży. Pierwszym punktem wyprawy była Pustynia Kaltenbacha, znajdująca się w okolicy Zakładów Azotowych. Pustynia ta powstała w wyniku działania kwaśnych deszczy. Obecnie teren ten poddany jest rekultywacji.

20 marca obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Frankofobii, którego celem było krzewienie kultury francuskojęzycznej, wyrażając w ten sposób szacunek dla różnorodności kultur.
Działo się ! Uczniowie klas I liceum, miłośnicy języka francuskiego, przygotowali interesującą gazetkę oraz quiz o Francji, a także świetną zgadywankę dotyczącą francuskich piosenek i ich wykonawców.
Tego dnia dobry humor dopisywał każdemu tym bardziej, że nie zbrakło również przepysznych smakołyków kuchni francuskiej.

We czwartek i piątek 23. i 24. marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN w Puławach poezja była najważniejsza, gdyż po raz dziewiąty odbywał się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej.
Honorowy patronat nad konkursem objęła dyrektor ZSO nr 1 im. KEN w Puławach, p. Marta Gładysz. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego z popularnej „dziewiątki”: p. Renatę Marcinko, p. Marzennę Sytę , p. Agnieszkę Wójcicką i p. Renatę Bany.   

W piątek  17 marca 2017 r. gościliśmy w naszej szkole panią Joannę Chimosz - Prezes Sądu Rejonowego  w Puławach. Podczas spotkań w klubie szkolnym uczniowie klas I i II liceum dowiedzieli się o pracy sędziego w Wydziale Karnym, o sprawach kierowanych do mediacji w prawie polskim. Z zaskoczeniem przyjęli informacje o najczęstszych powodach prowadzenia postępowania karnego wobec młodych ludzi do 25 r. ż., którymi są: rozboje i pobicia, przywłaszczenie rzeczy znalezionej, np. telefonu, fałszowanie pieniędzy lub dokumentów, posiadanie narkotyków, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, jazda bez uprawnień lub pod wpływem alkoholu.

Rok 2017 został ogłoszony rokiem Św. Brata Alberta - Ojca Ubogich, opiekuna odrzuconych, zepchniętych na margines życia. Święty brat Albert jest też patronem naszego miasta. To on uczy nas wrażliwości na potrzeby innych i zachęca do podejmowania konkretnych działań. Dlatego kolejny już raz włączamy się w Akcję  „Opatrunek na Ratunek”, którą organizuje Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. W misyjnych placówkach medycznych każdy bandaż czy plaster są na wagę złota. Tam przydaje się dosłownie wszystko.

Ogólnoszkolny Konkurs Recytatorski „Co mi w duszy gra?” został przeprowadzony  dla uczniów gimnazjum. Tematyka wierszy była dowolna w myśl  tytułu „Co mi w duszy gra?”.  Osoby zgłaszające się do konkursu same określiły i dobrały  swój konkursowy utwór. Zwycięzców wybrało jury z klasy IIgE.
Do konkursu zgłosiło się 5 osób.: Nasze uczennice  zaprezentowały następujące utwory:
Michalina Przybyła „Dziękuję Ci” J. Twardowskiego, Kasia Wąchała „Zanim” A. Lesza, Natalia Łaszcz „Nigdy o Tobie” Z. Herberta, Marta Skrzypiec  wiersz autorski „Zbolałe serce”, a Julia Ogonowska „Wiersz bez światła” M. Świetlickiego.