W dniach 24 i 25 marca w ZSO nr 1 im. KEN w Puławach odbył się po raz siódmy Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej. Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem objęła dyrektor ZSO nr 1 im. KEN w Puławach pani Marta Gładysz. Konkurs od lat jest organizowany przez nauczycielki języka polskiego w popularnej „dziewiątce”: Renatę Bany, Renatę Marcinko, Marzennę Sytę i Agnieszkę Wójcicką.
     Komisja oceniająca w składzie p. Ryszard Stępień - instruktor POK „Dom Chemika”,  puławski aktor i reżysera, a także radny Rady Miasta w Puławach, p. Małgorzata  Klinkosch – instruktor MDK oraz p. Barbara Kycko - wieloletnia nauczycielka języka polskiego w ZSO nr 1 wysłuchała w czasie dwóch konkursowych dni trzydziestu ośmiu recytatorów prezentujących wybrane wiersze wybitnej polskiej poetki.  Wśród  uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Joanna Jasiakiewicz uczennica Publicznego Gimnazjum nr 4 w Puławach, drugie – Patrycja Pasztaleniec z Gimnazjum w Stężycy, trzecie zaś przypadło uczniowi Gimnazjum w Wierzchowinach, Tymonowi Cichowlasowi. Komisja wyróżniła aż czworo recytatorów: Monikę Bolek z Gimnazjum w Wierzchowinach, Marię Filipiak z Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym, Krystiana Bartuziego z Gimnazjum w Klementowicach oraz Paulinę Bednarczyk z Gimnazjum w Wierzchowinach. Wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Anna Martyniuk z II LO im. KEN w Puławach, drugie - Iwona Bielecka z tej samej szkoły, a trzecie - Katarzyna Marchalewska z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Europejskich im. Szarych Szeregów w Puławach. Wyróżniono: Ilonę Chudzik z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 im. S. Żeromskiego w Nałęczowie, Aleksandrę Kaszlikowską z IILO im. KEN w Puławach, Krzysztofa Wydrę z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach oraz Karolinę Kołodziej z Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 2 im. S. Żeromskiego w Nałęczowie.
Dzięki sponsorom: Urzędowi Miasta Puławy, Starostwu Powiatowemu w Puławach, Radzie Szkoły przy ZSO nr 1 im. KEN w Puławach i wydawnictwu WSiP wszyscy uczestnicy otrzymali oprócz pamiątkowych dyplomów drobne upominki, a nagrodzeni – książki. Sponsorami poczęstunku byli hurtownia wędlin „Kabanos” Z. Czuba, hurtownia warzyw i owoców „Ananas” oraz PPHU „Mlekosz" s.c. M. Kamiński, K. Chabros.
Tegoroczny konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem ze strony młodzieży. W progi „dziewiątki” zawitali uczniowie z Klementowic, Nałęczowa, Gozda, Dęblina, Stężycy, Wierzchowin oraz  szkół puławskich: IL.O. im. A.J. ks. Czartoryskiego, ZSO nr 2 im. F.D. Kniaźnina, Zespołu Szkół Europejskich. Tak liczny udział dowodzi, że poetka, choć jest już starszą damą, to znajduje drogę do serc i głów młodzieży.

Agnieszka Wójcicka