1 grudnia, zgodnie z wieloletnią tradycją, w murach naszej szkoły odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS pod hasłem „Postaw na wiedzę!”. Jest on częścią projektu z zakresu profilaktyki HIV i AIDS oraz kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV” realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę Ministra Zdrowia. Tego dnia obchodzimy też Światowy Dzień Walki z AIDS.
W ramach projektu społeczność naszej szkoły wysłuchała audycji przez radiowęzeł szkolny na temat „Profilaktyka i wiedza o HIV / AIDS”. Już od rana uczniowie klasy III GA przyczepiali czerwone wstążeczki jako symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz wręczali ulotki uczniom, nauczycielom, pracownikom naszej szkoły, zaproszonym gościom i uczestnikom konkursu. Przy wejściu do szkoły można się było zapoznać z okolicznościową gazetką. Z akcją profilaktyczną wyszliśmy też w godzinach popołudniowych do mieszkańców naszego miasta. Uczniowie przyczepiali czerwone wstążeczki i wręczali ulotki mieszkańcom Puław w okolicach sklepów: Stokrotka, Kaufland, Galeria Zielona i na placu im. Fryderyka Chopina.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 15 szkół z terenu miasta Puławy: 7 gimnazjalnych i 8 ponadgimnazjalnych. Uczniowie mogli wziąć udział w 4 kategoriach konkursowych: test wiedzy, praca plastyczna, praca literacka  i międzyszkolny quiz „Postaw na wiedzę”.
W teście wiedzy w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli: Bartosz Rogoża i Patryk Cieloch (Niepubliczne Gimnazjum im. ks. J. A. Czartoryskiego); Weronika Niezabitowska (PG Nr 2), Cezary Gogacz (PG Nr 4). Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsi byli: Monika Poparda i Daniel Kułaga (I LO im. Ks. J. A. Czartoryskiego), Julia Szymańska (II LO im. KEN) i Katarzyna Staszczuk (ZST).
W quizie „Postaw na wiedzę!” wzięło udział 11 drużyn. Zwyciężyła drużyna z Niepublicznego Gimnazjum im. Ks. J. Czartoryskiego w składzie: Bartosz Rogoża i Patryk Cieloch. Drugie miejsce zajęła drużyna z ZSO nr 2 – Gabriela Pisula i Natalia Szymanek, zaś trzecie – drużyna z ZSO nr 1 – Anna Lewkowicz i Katarzyna Sołdek.
Do konkursu literackiego zgłoszono 14 prac. W kategorii „list” jury nagrodziło prace: Weroniki Szczygielskiej (ZS nr 1) – I miejsce, Emilii Sadkowskiej (II LO im. KEN) – II miejsce i Darii Gierczak (II LO im. KEN) – III miejsce oraz wyróżniło list Julii Ogonowskiej (PG nr 4). W kategorii „wywiad” najlepsze okazały się prace uczennic z II LO im. KEN: Agnieszki Struzik – I miejsce, Izabeli Koter – II miejsce i Kingi Lubkiewicz – III miejsce.
Na konkurs przygotowano 12 prac plastycznych (plakat lub ulotka informacyjna). Nagrodzono prace gimnazjalistów: Daniela Niciejewskiego (PG nr 10) – I miejsce, Izabeli Borsuk (PG nr 4) – II miejsce i Jerzego Nowickiego (PG nr 4) – III miejsce oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych: Natalii Krukar ( II LO im. KEN)- I miejsce, Natalii Soleckiej (II m. ZSO nr 2) – II miejsce, Magdaleny Kuli (III m. ZS nr 1)- III miejsce, Ewy Złotuchy (II LO im. KEN) – wyróżnienie.
Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Puławy, Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Puławach oraz organizatora konkursu.
Wiedza uczniów, pomysłowość i wymowa edukacyjno – zdrowotna były na wyjątkowo wysokim poziomie i świadczyły o bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży do konkursu z zakresu HIV/AIDS. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, dziękujemy za mile spędzony czas  i zapraszamy znów za rok.

Monika Łagowska-Gaweł