21.października klasa 3LB udała się wraz ze swoją wychowawczynią panią Katarzyną Sałek oraz panią Katarzyną Witkowską na niemal tygodniową wycieczkę na Białoruś. Mogliśmy zobaczyć oraz przekonać się na własnej skórze, jak funkcjonuje państwo autorytarne. Młodzież w tamtejszych szkołach bardzo ciepło nas przyjęła, uczniowie zadawali nam dużo pytań i byli ciekawi „jak to u nas jest”. Mimo otwartości uczniów łatwo było dostrzec rygor i surowe wychowanie.  Po Nieświeżu, w którym mieszkaliśmy, oprowadzała nas jego mieszkanka pani Tatiana. Nasza przewodniczka pokazała nam wiele uroków tego 15-tysięcznego miasta. Dodatkowo mogliśmy wziąć  udział we Mszy Świętej prowadzonej przez polskiego księdza, który z niecierpliwością czekał na nasz przyjazd. Białoruska młodzież również bardzo ucieszyła się z naszej wizyty. Specjalnie dla nas przygotowano koncert oraz prezentację tamtejszej szkoły. Pewnego dnia udaliśmy się do stolicy Białorusi- Mińska, gdzie znajduje się siedziba władz oraz nowoczesna biblioteka. Podczas pobytu za granicą zwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Nieświeżu, zamek w Mirze, malowniczy  zamek Radziwiłłów w Nieświeżu oraz dom Adama Mickiewicza w Nowogródku. Z pewnością był to dla nas pouczający wyjazd. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć zupełnie inne życie, spotkać się z inną mentalnością  ludzi, poznać inną kulturę. Jesteśmy przekonani, że ta wycieczka zostanie w naszej pamięci na długo.

Ania Jeżewska, Weronika Czech