Europejskie Dni Dziedzictwa już na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości organizowanych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, a idee przedsięwzięcia najtrafniej streszcza znane przysłowie : „ cudze chwalicie swego nie znacie”. Projekt ten  przypomina również o  wspólnych korzeniach kultury europejskiej. 15 września szkolne obchody XXIV edycji zainaugurowała sesja naukowa wokół tematu „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”. Zgromadzeni obejrzeli i wysłuchali prezentacji uczennic klasy II LE - Agaty Czerwiec, Karoliny Wójcik, Agaty Mizery,  Zuzanny Brzostowskiej i Marty Kuzioły. Prelegentki poprowadziły uczniów klas humanistycznych śladami puławskich zabytków, zapoznały z historycznym znaczeniem Puław oraz przybliżyły twórczość poetów i pisarzy związanych z miastem nad Wisłą. Drugi dzień uroczystości uświetnił program artystyczny w wykonaniu zespołu śpiewaczego Żyrzynianki. Panie H. Kozak, T. Goluch, M. Zatorska, E. Jankowska, B. Jankowska i T. Wawer od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
W ramach XXIV Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się szkolne konkursy inspirowane tematem przewodnim. Wzięło w nich udział czterdziestu uczniów liceum i gimnazjum, a prezentami ufundowanymi przez Radę Szkoły nagrodzonych zostało jedenastu. W konkursie  literackim "Tam, gdzie historia splata się ze sztuką i wiarą” pierwsze miejsca zajęły Marta Kuzioła II LE i Karolina Rybicka IIgB. W konkursie plastycznym „Świątynie, arcydzieła, pomniki Puław i okolic” zwyciężyła Ewa Złotucha I LB, drugie miejsce zajęła Sabina Bachanek III LE, a trzecie Aleksandra Wiejak I LA. Wyróżnienia otrzymały Milena Sajnoga I LC i Natalia Mazur I LD. Konkurs fotograficzny "Świątynie, arcydzieła i pomniki utrwalone w obiektywie” cieszył się największą popularnością. Oto zwycięzcy: pierwsze miejsce Marek Wielicki I LB, Alan Makuch IIgD; drugie miejsce Andrzej Baj I LB, Marek Mączka IgF; trzecie miejsce Anna Kostyra I LE, Dawid Goluch IgF. EDD poprowadzili Paulina Król IIIgE i  Marek Łuczywek III LB. O oprawę techniczną zadbał p. M. Przybyś, a całość przygotowały p. R. Marcinko, p. M. Syta i p. A. Ziarek.
Europejskie Dni Dziedzictwa są wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Budują poczucie tożsamości i  kultywują pamięć o czasach minionych.

M. Syta, R. Marcinko