Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Nareszcie wakacje! Kolejny rok szkolny mamy za sobą, a to skłania do podsumowań. Nauka w klasach o profilu humanistycznym przebiegała w myśl dwóch mądrych  maksym: "Historia jest nauczycielką życia" oraz „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce". Widać więc, że zgłębialiśmy tajemnice człowieka i poznawaliśmy wszystkie aspekty jego życia i działalności. Człowiek objawia się przez to, co pozostawił po sobie, dzieła własnych rąk i myśli. Stanowi to kulturowy dorobek ludzkości, podstawę każdej cywilizacji. Wytworami człowieka są rzeczy materialne, np. budynki, ubrania,  pojazdy oraz duchowe, np. literatura, sztuka, idee, koncepcje, film, teatr. Niestety człowieka nie da się poznać całościowo i wyczerpująco, ale jego naturę przybliżyło nam poznanie historycznych i współczesnych zjawisk społecznych, politycznych i gospodarczych. Mieliśmy również okazję analizowania i komentowania ważnych zjawisk kształtujących współczesną Europę i świat. Poznaliśmy sposoby konstruowania przekazu medialnego, doskonaliliśmy warsztat dziennikarski i kompetencje komunikacyjne. Dużo czytaliśmy, bo literatura chyba najwięcej mówi o człowieku. Tworzyliśmy filmy, przedstawienia, musicale i organizowaliśmy projekty edukacyjne na terenie szkoły. Bardzo często budził się w nas duch rywalizacji, stąd udział w licznych konkursach i olimpiadach. Ale to, co najprzyjemniejsze z punktu widzenia ucznia i badacza, to swoiste „zajęcia praktyczne”, czyli wizyty w muzeach, teatrach, kinach i miejscach znanych z niepowtarzalnej architektury i doniosłych wydarzeń historycznych, a także zajęcia w Sejmie i Senacie RP, Sądzie Rejonowym w Puławach i wyższych uczelniach – KUL i UMCS. Jak widać klasa o profilu humanistycznym daje niezliczone możliwości rozwoju i realizacji swoich pasji i zainteresowań. A teraz niech fakty o tym świadczą, nie tylko słowa.


1. TEATR
Teatry w Warszawie-Teatr Komedia Zwariowana terapia, Teatr Współczesny Hamlet, Teatr 6. piętro Bóg mordu, Och - Teatr Mayday, Teatr Kwadrat Ciotka Karola, Teatr Syrena Frankensztein. Teatr w Radomiu- Wesele, Szalone nożyczki, Moralność pani Dulskiej. Przedstawienia w DCH - Skrzydełka, 5 minut, Kopciuszek, Pamiętnik narkomanki, musical Wieczór latynoski. Spektakl Wyklęci w Pałacu Czartoryskich. Maraton teatralny w OPT Gardzienice.


2. KINO
Pilecki, Makbet, Historia Roya, Miasto 44, Niepokonany.


3. MUZEUM
Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Męczeństwa Narodu Polskiego, Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Muzeum Literatury, Muzeum Narodowe.


4. PROJEKTY EDUKACYJNE
Lubelski Festiwal Nauki, Europejskie Dni Dziedzictwa, Warsztaty dziennikarskie, Warsztaty literackie,  „Debata Oxfordzka” na Wydziale Politologii UMCS, Projekt „1050 rocznica Chrztu Polski”,  gazetki okolicznościowe, stała współpraca z Wydziałem Politologii UMCS, Szkoła otwarta na wielokulturowość, scenariusz i wykonanie filmu promującego szkołę.

5. OLIMPIADY
XLII Olimpiada Historyczna – 1 finalistka, etap okręgowy 1 uczeń, VII Edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – etap okręgowy 1 uczeń, „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.”(1 ucz etap wojewódzki), II Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Mediach – 1 laureatka, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego – 1 ucz. w drugiej części etapu wojewódzkiego.


6. KONKURSY
„Żołnierze Wyklęci zawsze w naszej pamięci” - konkurs poetycko – muzyczny dla młodzieży (I, II m.), "Rodzinna Historia" – konkurs organizowany przez IPN, UMCS, NSZZ „Solidarność”(III m.), Konkurs EURO-KUL, Konkurs na reportaż „Lubelszczyzna - region inspiracji”, Konkurs wiedzy o Chinach „Od Konfucjusza do Jackie Chana”, Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Przystanek Europa” ( 2 ucz. w wielkim finale), XXIII edycja EDD - ,,Przeszłość - Przyszłości” – konkurs literacki, plastyczny, fotograficzny( I, II, III m., wyr.), Powiatowy Konkurs Ortograficzny LO (II m.), Konkurs plastyczny na ilustrację do ,,Lalki” B. Prusa (II m.), XII Przegląd Poezji, Prozy i Pieśni Niepodległościowej – „Żeby Polska była Polską”, VIII Powiatowy Konkurs Poezji Wisławy Szymborskiej (II m.), „Kocham Cię miasto moje”   (I, II, III m.), III Ogólnopolski Festiwal Lalki i Słowa (I m.), XII Wojewódzki Konkurs Literacki ,,Dom”(wyr.), Powiatowy Konkurs Literacki ,,Życie z pasją”(wyr.), IV Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej ,,Mówię i piszę po polsku”(finalistka), Konkurs Czytelniczy „Martyna wojciechowska -zawód reporter”( I m.), 61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (I m.), 19. Jesienny Konkurs Recytatorski ,,Świat jest teatrem” (wyr.), VIII Konkurs Interpretacji Utworów Cz. Miłosza (I m.), Konkurs literacki ,,Nasza przeszłość teraźniejszością naszą”(wyr.), I Konkurs Poezji Śpiewanej Pamięci Jacka Kaczmarskiego (III m.),  XXI Ogólnopolski Festiwal Kolęd – Puławy 2016 (II, III m.), 1050.rocznica Chrztu Polski- ,,Polskie drzewo genealogiczne”, ,,Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy”(I m.)