1 grudnia, zgodnie z wieloletnią tradycją, w murach naszej szkoły odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS pod hasłem „Jeden test dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”. Jest on częścią projektu z zakresu profilaktyki HIV i AIDS, a także obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS.
Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie dojrzałych postaw wśród młodzieży oraz wzmocnienie procesu edukacji poprzez podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat zakażeń HIV i choroby AIDS. Celem pośrednim eliminowanie niewłaściwych postaw młodzieży poprzez pracę nad emocjami i propagowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie HIV/AIDS.
W ramach projektu społeczność naszej szkoły wysłuchała audycji przez radiowęzeł szkolny na temat „Profilaktyka i wiedza o HIV / AIDS”. Już od rana uczniowie klasy II GA przyczepiali czerwone wstążeczki jako symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz wręczali ulotki uczniom, nauczycielom, pracownikom naszej szkoły, zaproszonym gościom i uczestnikom konkursu. Przy wejściu do szkoły można się było zapoznać z okolicznościową gazetką. Z akcją profilaktyczną wyszliśmy też do mieszkańców naszego miasta. Uczniowie przyczepiali czerwone wstążeczki i wręczali ulotki mieszkańcom Puław w okolicach sklepów: Stokrotka, Kaufland, Galeria Zielona i na Placu im. Fryderyka Chopina.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłosiło się 14 szkół z terenu miasta Puławy: 7 szkół gimnazjalnych i 7 szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie mogli wziąć udział w 4 kategoriach konkursowych: test wiedzy, artykuł prasowy, reportaż radiowy i międzyszkolny quiz „Awantura o punkty”.
Do testu wiedzy zgłosiło się 13 uczniów z gimnazjum i 14 ze szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzono po 3 najlepszych uczniów.  W kategorii szkół gimnazjalnych w teście zwyciężyli: Bartosz Rogoża (Niepubliczne Gimnazjum im. ks. J.A. Czartoryskiego); Zofia Rzepkowska i Daniel Mazur (PG nr 3). Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsi byli: Maciej Kamionka (I LO im. Ks. J.A.Czartoryskiego), Weronika Kozak (ZSO nr 2), Julia Szymańska (II LO im. KEN).
Artykuł prasowy napisało 9 uczniów. Jury składające się z przedstawicieli mediów oceniło prace i wyłoniło po 3 najlepsze artykuły z każdej grupy szkół. Zwycięskie artykuły: Julii Ogonowskiej (PG nr 4) pt. „Z pamiętnika zarażonej HIV” i Anny Gębali (ZS nr 1) pt. „ AIDS – NIESPRAWIEDLIWA SPRAWIEDLIWOŚĆ” zostały wydrukowane w gazecie Wspólnota Puławska 1 grudnia 2015 r.  i 8 grudnia 2015 r.
Do konkursu zgłoszono 7 reportaży, które zostały ocenione przez jury składające się z przedstawicieli mediów, a zwycięski reportaż Macieja Kotowskiego pt. „HIV – chwila zadumy” został wyemitowany w Radio Puławy24 3 grudnia 2015 r. Tego dnia uczniowie: Maciej Kotowski (II LO im. KEN), Mateusz Marciniak (PG nr.2), Marcel Maruszak, Bartłomiej Patkowski, Jakub Grochowski i Kamil Wydra (PG nr 4), którzy przygotowali najlepsze reportaże wzięli udział w rozmowie na temat profilaktyki HIV i AIDS na antenie radia.
W międzyszkolnym quizie „Awantura o punkty” wzięło udział 11 drużyn, które walczyły o punkty, odpowiadając na pytania. Po emocjonującej walce pod czujnym okiem komisji konkursowej wyłonione i nagrodzone zostały 3 najlepsze drużyny. Zwyciężyła drużyna z I LO im. Ks. J. Czartoryskiego w składzie: Maciej Kamionka, Aleksandra Szymańska, Monika Stępnik. Drugie miejsce zajęła drużyna z PG nr 1, zaś trzecie – drużyna z ZSZ nr 6.
Wiedza uczniów, pomysłowość i wymowa edukacyjno – zdrowotna była na wyjątkowo wysokim poziomie i świadczyła o bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży do konkursu z zakresu HIV/AIDS. Świetnie wypadły również reportaże radiowe i artykuły prasowe. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy znów za rok.
Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Puławy, Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Puławach oraz organizatora konkursu.

Monika Łagowska-Gaweł