W kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisały się na stałe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem tegorocznej XIII edycji było "Utracone dziedzictwo”. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, a idee przedsięwzięcia najtrafniej streszcza znane przysłowie : „ cudze chwalicie swego nie znacie”. Projekt ten  przypomina również o  wspólnych korzeniach kultury europejskiej. 18 września szkolne obchody zainaugurowała sesja naukowa Utracone Dziedzictwo –„Przeszłość –Przyszłości”. Na początku młodzież  wysłuchała wykładu badacza dziejów Puław i ziemi puławskiej pana Zbigniewa Kiełba, który omówił sytuację Puław w czasie II wojny światowej. Utracone dziedzictwo miasta zobrazował unikatowymi zdjęciami. Następnie Klaudia Kozieł  i Kacper Gugała uczniowie klasy II LA zaprezentowali historię puławskich mostów i zabytków. Uroczystość uświetnił program artystyczny „Dziedzictwo ojców” w wykonaniu zespołu śpiewaczego Żyrzynianki.
W ramach XXIII Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się szkolne konkursy inspirowane tematem przewodnim. Przedstawiamy nagrodzonych:

konkurs literacki - "Nasza przeszłość jest teraźniejszością naszą”
1.  Marta Kuzioła I LE
2. Julia Ogonowska I g D
3. Angelika Kaniowska I LB

konkurs plastyczny - "Maluję historię Puław”
1. Sabina Bachanek I LE
2. Natalia Mazur III g G
3. Klaudia Swatek I LE

konkurs fotograficzny - "Przeszłość zatrzymana w obiektywie”
1. Julia Ogonowska, Natalia Wolska I g D
2.Alan Makuch I g D
3. Nina Lisowska II g D

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Prowadzeniem i oprawą techniczną uroczystości zajęli się uczniowie klasy II LA- Agata Zagożdżon,  Dawid Gawron i Karol Cegiełko. O efekty multimedialne zadbał p. M. Przybyś, a całość przygotowały p. R. Marcinko, p. M. Syta i p. A. Ziarek.
Europejskie Dni Dziedzictwa są wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, uświadamiają nam, że  należymy do społeczności lokalnej, narodowej i europejskiej. By budować  poczucie tożsamości z historią i tradycją, spotkamy się na Europejskich Dniach Dziedzictwa za rok.

M.S.