Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Igrzyska śmierci  – powieść dla młodzieży z gatunku science-fiction napisana przez Suzanne Collins.
Tom pierwszy trylogii- Igrzyska śmierci
Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa.
Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...
 

drugi tom trylogii – W pierścieniu ognia .
Państwo Panem, gdzie co roku odbywają się emitowane przez telewizję krwawe Głodowe Igrzyska. Uczestniczą w nich nastolatki z każdego z trzynastu dystryktów. Zwycięzca igrzysk może być tylko jeden. W tej części Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe Tournée Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. igrzysk, które przyniosą wyjątkowo zaskakujący obrót spraw... Bo Kapitol jest zły. I Kapitol pragnie zemsty!

W trzecim tomie -Kosogłosie
Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss, mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

Trylogia „Igrzyska śmierci” wychodzi daleko poza gatunek młodzieżowej fantasy czy science fiction. Pokazuje prawdziwe oblicze totalitaryzmu, wojny i terroru i niesie smutną refleksję, że w wojnie nie ma zwycięzców, że wszyscy wychodzą z niej pokonani, z bliznami na ciele i psychice i wracają do zdemolowanego świata, gdzie przyjdzie im żyć wśród gruzów, grobów i wspomnień, od których nie ma ucieczki. Jej zakończenie nie przynosi optymistycznego akcentu i przekonania, że nasi bohaterowie będą „żyli długo i szczęśliwie”. Jej zakończenie jest tak prawdziwe i bolesne, jak w historiach wojennych pisanych przez życie.
W „Igrzyskach śmierci” jesteśmy świadkami codziennego życia w totalitarnym państwie Panem, ze wszystkimi restrykcjami, biedą i ograniczeniem wolności. Życia trudnego, ale – z wyjątkiem Igrzysk Głodowych – zbliżonego do normalności.

W „W pierścieniu ognia” obserwujemy narastające wśród społeczeństwa niezadowolenie, pierwsze przejawy buntu i budzącą się nadzieję, że można będzie coś zmienić. A że zmiany nie przychodzą łatwo, mamy też natychmiastową odpowiedź rządu w postaci zwiększonej kontroli, drastycznych sankcji, rygorów i okrucieństwa na niespotykaną dotąd skalę.

„Kosogłos” wprowadza nas w wir wojennej zawieruchy. Niby można było to przewidzieć, jednak mroczny nastrój i okropności wojny opisane w tej części są trudne do przełknięcia. Razem z Katniss śledzimy rozwój wydarzeń, stwierdzając ze zgrozą, że rebelianci niewiele się różnią w swoich poczynaniach od prezydenta Snowa. Żądza władzy i chęć zdobycia przewagi za wszelką cenę sprawiają, że życie ludzkie nie ma większego znaczenia. Nasi bohaterowie zmienili się nie do poznania. Peeta zagubiony w nowej rzeczywistości, na próżno w nim szukać ciepła, wyrozumiałości i optymizmu. Gale też jakiś inny, zaangażowany w sprawy rewolucji, a przy tym oślepiony nienawiścią i chęcią zemsty. Katniss samotna ze swoimi problemami, depresją i poczuciem odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Nie tak wyobrażaliśmy sobie dalsze losy naszych bohaterów i nie takiego rozwoju akcji oczekiwaliśmy w powieści z gatunku młodzieżowej sci-fi. „Kosogłos” jest do bólu realistyczny i mówi o sprawach, o których staramy się nie pamiętać, a już na pewno nie wtedy, gdy szukamy odskoczni w świecie młodzieżowej fikcji.
 Nie jest to lektura łatwa i przyjemna ale po przeczytaniu  być może dotrze do Was, jak mocno jest ona osadzona we współczesnych realiach.
fragmenty za darmo na
 książki lub ebooki za darmo :

Suzanne Collins - W pierścieniu ognia (2. Igrzyska Śmierci Kosogłos )

https://docer.pl/doc/xxeev5v

https://pdf-x.pl/Trylogia-Igrzyska-smierci

http://cyfroteka.pl/ebooki/Igrzyska_smierci_Igrzyska_smierci-ebook/p38094i94956

http://cyfroteka.pl/ebooki/Igrzyska_smierci_Igrzyska_smierci-ebook/p38094i94956

http://cyfroteka.pl/ebooki/Igrzyska_smierci_Igrzyska_smierci-ebook/p38094i94956

http://www.chmuraczytania.pl/