Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Biblioteka szkolna poleca - „Gdyby jajko mogło mówić” - książkę zarówno dla tych dzieci, które jeszcze słuchają czytanych przez rodziców pozycji, jak i dla uczniów, którzy już samodzielnie przemierzają świat zadrukowanych stron.
Renata Piątkowska „opowiada” w swej książce o dziewięciu zwyczajach ludowych i tradycjach polskiej kultury. Robi to w przemyślany i bardzo dobry sposób. Wplata fakty historyczne, opowieści ludowe, informacje pochodzące z pozycji popularno-naukowych w wartką akcję przedstawiającą codzienne życie Maćka - kilkuletniego głównego bohatera i narratora książki oraz jego rodzinki - siostry i rodziców. Ważną rolę w tej konstrukcji akcji odgrywają dziadkowie, którzy w różnych strategicznych i często trudnych sytuacjach pojawiają się w domu Maćka, pomagają w rozwiązaniu spraw i jakby przy okazji przekazują mądrości ludowe i tradycje w sposób naturalny, łatwy do zrozumienia przez kilkuletnie dziecko. Równocześnie jest tu sporo ciekawostek i faktów; niejeden dorosły może się czegoś dowiedzieć lub sobie co nieco przypomnieć. Jest to dobra pozycja na wiosenne czytanki rodzinne, bowiem wiele tu informacji o Marzannie, Śmigusie-Dyngusie i Pisankach.
Po tej lekturze ciekawość poznawcza dziecka zostanie na pewno rozbudzona. Może się też zdarzyć tak, że dzieci będą wypytywać Babcie o różne ciekawostki z ich dzieciństwa – w jakie zabawy się bawiły, jak spędzały święta, jak strojono dom podczas różnych uroczystości, czy były mocno polewane wodą w śmigusa-dyngusa, itp. Uważam, że to jest najważniejsze, może nieco ukryte przesłanie tej książki - ogromna mądrość życiowa i wiedza o świecie nas otaczającym drzemie w starszych ludziach. Uczmy się od nich, np. poprzez wysłuchiwanie ich wspomnień. Bezcenne doświadczenie.