Wycieczki
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

W dniach 28 maja-3 czerwca 45- osobowa grupa licealistów z naszej szkoły z klas 2 LA, 1LA, 1LD uczestniczyła w wycieczce do Szwajcarii. Naszą naukową wyprawę rozpoczęliśmy wczesnym sobotnim porankiem, gdy pod opieką pań Jolanty Rzeźnik, Elżbiety Omilianowicz i  Martyny Majewskiej oraz pana Krzysztofa Próchniaka wyruszyliśmy z puławskich błoni.
Po trwającej cały dzień podróży dotarliśmy do Norymbergi. Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania tego zabytkowego niemieckiego miasta. Widzieliśmy zamek cesarski, kościół św. Sebalda, ratusz i Stare Miasto. Te piękne miejsca mieliśmy okazję poznać pod okiem bardzo sympatycznych przewodniczek, które z pasją przekazywały nam ciekawe historie i anegdoty.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była Genewa, w której spędziliśmy dwa dni. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, podziwiając szwajcarską architekturę i przemierzając zabytkowe uliczki.  Uatrakcyjnieniem naszej genewskiej wycieczki były podchody, podczas których obejrzeliśmy miedzy innymi fontanny na Jeziorze Genewskim,  zegar kwiatowy w ogrodzie angielskim przy moście Mont Blanc, Katedrę św. Piotra,  Mur Reformatorów  oraz  Pałac Narodów. Była to doskonała okazja, aby poznawać nowe miejsca oraz doskonalić swoje umiejętności posługiwania się językami obcymi.
Jednak głównym celem naszej szwajcarskiej wyprawy był CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ośrodek naukowo-badawczy znajdująca się na granicy Szwajcarii i Francji. Pierwszego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie o CERN-ie i jego działalności. Potem udaliśmy się na zwiedzanie interesujących wystaw o mikrokosmosie. Drugiego dnia wysłuchaliśmy prowadzonego specjalnie dla nas wykładu na temat cząstek elementarnych. Panowała niezwykle sympatyczna atmosfera; uczniowie chętnie zadawali  pytania. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie CERN-u z zagranicznymi pracownikami tej instytucji; mieliśmy okazję zobaczyć podziemie jednego z detektorów oraz serwery, a także wysłuchać prelekcję o ewolucji nośników pamięci. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas świadomość , że znajdujemy się w miejscu, gdzie skonstruowano Wielki Zderzacz Hadronów .
Po całym dniu pełnym wrażeń dotarliśmy na nocleg do hotelu znajdującego się nad Jeziorem Genewskim u podnóża Alp. Mimo zmęczenia wszyscy chętnie udali się  na spacer.
Piąty dzień spędziliśmy w Bernie, gdzie  podzieleni na grupy zwiedzaliśmy miasto; m.in. dom Alberta Einsteina; dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z jego życia. Niespodzianką była wycieczka do miejscowości Interlaken znanej jako miejsce wycieczek w Alpy Berneńskie oraz do Liechtensteinu, gdzie zobaczyliśmy zamek książęcy. Następnie udaliśmy się na nocleg w Ottobeuren w Austrii.
Ostatniego dnia wycieczki dotarliśmy do Niemiec, do miasta - Ratyzbona. Spacer po tej malowniczej miejscowości umiliła nam obecność pań przewodniczek, które interesująco opowiadały o wszystkich zabytkach. Po zasmakowaniu regionalnej potrawy – szyncla po wiedeńsku z sałatką kartoflaną- wyjechaliśmy w drogę powrotną do Puław.
Wszyscy wróciliśmy w doskonałych nastrojach. Nasza eskapada zawdzięcza swój sukces znakomitemu pilotowi i przewodnikowi. Pan Darek z wielkim poświęceniem, posługując się swoim jednośladem, ratował nas z opresji i odnajdywał zagubione przedmioty (parasolkę naszej Sorki ).
Jednak to, co dobre, zbyt szybko się kończy i nasza wycieczka również dobiegła końca. To była ekscytująca wyprawa, podczas której mieliśmy okazję być aż w  6 państwach. Jesteśmy oczarowani krajobrazami i wspaniałymi zabytkami zwiedzanych miejsc. Wizyta w CERN-ie dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń, a w wielu z nas rozbudziła naukowe plany na przyszłość. Jesteśmy wdzięczni naszym nauczycielom, że podjęli się trudu opieki nad naszą gromadką,  a Pani Jolancie Rzeźnik dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.

Paulina Marcinko kl. 2 LA

Zapraszamy do galerii zdjęć