Wycieczki
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

28. września wszystkie klasy II gimnazjum wraz z wychowawcami, zgodnie z tradycją naszej szkoły, odwiedziły lubelską uczelnię - UMCS. Mieliśmy okazję uczestniczyć tam w pokazach fizycznych przygotowanych przez pracowników naukowych dla młodzieży szkolnej. Tematyka tegorocznych pokazów obejmowała:
- prąd elektryczny,
- promieniotwórczość,
- fizyka latania,
- światło i oko.
Doświadczenia zrobiły na młodzieży gimnazjum wielkie wrażenie. „Osobiście najbardziej podobały się doświadczenia ze światłem, a konkretnie jedno z krążkiem Newtona. Było tam koło, które miało różne kolory (trzy rodzaje). Wydawałoby się, że nic z tego nie wyniknie, ale kiedy koło zaczęło się bardzo szybko kręcić, te kolory zniknęły i widzieliśmy jednie białą lub szarą barwę. Stało się tak, gdyż w oku nastąpiło opóźnienie w czasie między powstaniem wrażenia wzrokowego u obserwatora a bodźcem wywołującym to wrażenie oraz powodującym trwanie wrażenia po zaniknięciu tego bodźca.” - napisała jedna z uczennic -  Ania. „Doświadczenia, które zapadły nam w pamięć, to piłka unosząca się dzięki podmuchom powietrza oraz dym w kształcie kółek wytworzony poprzez uderzanie w bęben.” - napisali Marcin i Piotrek z klasy IIgE. „Kolejne bardzo ciekawe doświadczenie, do którego potrzebna była jedynie woda, kieliszek, szklanka i zadrukowana kartka papieru. Nalano do ustawionych w szereg naczyń wodę. Tuż za naczyniami umieszczono zadrukowaną kartkę, a my patrzyliśmy na kartkę przez naczynia.
Zwykłe soczewki ograniczone są dwoma powierzchniami kulistymi lub jedną kulistą a drugą płaską. W niektórych układach optycznych stosuje się soczewki niesferyczne, ograniczone innymi powierzchniami, na przykład cylindrycznymi lub hiperbolicznymi. Takie soczewki otrzymamy napełniając wodą naczynia o różnych kształtach. Gdy przedmiot umieścimy blisko napełnionego kieliszka lub szklanki powstaje obraz pozorny, prosty i powiększony i zniekształcony.” - opowiadała o najciekawszym doświadczeniu Ania.
Dzięki tym pokazom pogłębiliśmy swoja wiedzę i zainteresowanie  fizyką. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli uczestniczyć w podobnej wycieczce.

Ania Piskorek
Marcin Czuba, Piotr Owczarzak IIGE
Paulina Król i Marysia Wiak IIGE