Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

9 lutego 2021 r. obchodzimy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) - pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.
Dzień Bezpiecznego Internetu  to święto obchodzone w całej Europie
w pierwszej połowie lutego. Powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Podczas najbliższych dni  będziemy zachęcać wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii.
Do Polski Internet zawitał w latach 90. i od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji, bez którego dziś nie jesteśmy w stanie się obejść. Z uwagi na wzrost popularności i dostępności oraz ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, iż może być to miejsce, za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.

Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

  • Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS).
  • Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych.
  • Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

Co zrobić, aby korzystanie z  Internetu było bezpieczne:

  • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe.
  • Pamiętaj, treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte.
  • Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail.
  • Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

Co zrobić, aby Twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

  • Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.
  • Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż, jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć.
  • Jeśli masz wątpliwości, możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

Najczęstsze zagrożenia:

  •  Złośliwe oprogramowanie:  Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
  • Hejt: Często wystawianie złych czy wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Pamięta, hejt w sieci może być przyczyną czyjegoś samobójstwa.
  • Niebezpieczne  gry: Bardzo często Internet dla dziecka to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań.  Niektóre z nich mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
  • Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming):
    Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem tak, aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
  • Materiały epatujące przemocą: W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
  • Uzależnienie od Internetu:Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim stracisz kontakt z dzieckiem.

Kontakt z internetowymi oszustami
W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia. Część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Kupując droższe rzeczy warto dołożyć parę złotych i wybrać opcję zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy, możesz otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie, masz prawo odmówić jego przyjęcia.


Przydatne linki:
https://dyzurnet.pl/ - Dyżur.net
https://dyzurnet.pl/formularz/?pl - zgłaszanie nielegalnych treści,
http://fdds.pl/ - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
http://fdds.pl/best/ - bezpieczna przeglądarka dla dzieci,
https://116111.pl/ - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
http://www.saferinternet.pl/ - bezpieczeństwo dzieci on-line,
800 100 100 - telefon dla nauczycieli i rodziców.

(na podstawie Biura Prewencji KGP)