Wydarzenia
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony  29 września, to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Święto to ma już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Jego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. , a przez to wartości, jakie wnosi ono do naszego życia.
W naszej w bibliotece szkolnej akcja ta  odbyła się we wtorek (29 września)  dla klas IIIa i IIIb  oraz  w środę ( 30 września) dla klas IIa i IIb  Szkoły Podstawowej.   
Prezentowaną lekturą  dla klas trzecich była książka   Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika” ,  w klasie II a  „Kapelusz Pani Wrony” autorstwa Danuty Parlak natomiast klasa II b słuchała przygód „Pięciopsiaczków” Wandy Chotomskiej.
W zaszczytną roli lektorów  wcielili się  wychowankowie p. L. Sołtys z  klasy II LE  (Magdalena Wolska, Ola Murat, Gabrysia Kozak, Kasia Wręga, Daria Chojecka, Karolina Żarnowska, Marlena Rumianek  i Oskar Janda).
Przedstawione w bardzo plastyczny sposób fragmenty książki zaintrygowały   i rozbudziły wyobraźnię słuchaczy. Słuchając z uwagą i zainteresowaniem ochoczo i prawidłowo reagowały na zadawane pytania. Znakomita interpretacja książek  w wykonaniu młodzieży,  zaowocowała spontanicznymi  reakcjami  dzieci oraz  chęcią poznania  dalszych przygód bohaterów przedstawianych  książek.
Zarówno dzieci jak i czytająca im młodzież  nawiązała ze sobą wspaniały kontakt  i wszyscy dobrze się bawili. Żywiołowe reakcje dzieci oraz ich szerokie uśmiechy, wskazują  na trafiony pomysł głośnego czytania.

Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczestników ilustracji do najciekawszego, ich zdaniem, fragmentu czytanych lektur oraz wystawa prac  w poszczególnych klasach.  
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos. Książki, które przeczytamy w dzieciństwie naszym dzieciom są najważniejsze..
Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.
 Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania. Codzienne czytanie uczniom to najtańsza i najskuteczniejsza metoda podniesienia poziomu szkolnej edukacji i poprawy relacji w szkole.

Wierzymy, że wszystkie te działania pomogły nam zmotywować rodziców i najmłodszych nie tylko do nauki, ale i do rozwijania prawdziwej pasji czytania.
Dziękujemy młodzieży  z klasy II LE za aktywne włączenie się w edukacyjną i wychowawczą misję szkoły.

Biblioteka szkolna