CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

W dniu 25 kwietnia uczniowie klas 3GA, 3GC i 3GG pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w XV Gwiaździstym Rajdzie Gimnazjalnym organizowanym corocznie przez Zespół Szkół im. Jana Koszczyca w Kazimierzu Dolnym dla młodzieży klas III gimnazjum. Na początku imprezy przedstawiono uczniom ofertę edukacyjną szkoły na rok szkolny 2018/19, następnie po podziale na grupy wraz ze swoimi przewodnikami uczniowie udali się na pieszą wędrówkę wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN już od wielu lat współpracuje z wyższymi uczelniami  Lubelszczyzny. W tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zorganizował Drzwi Otwarte, podczas których młodzież szkół średnich mogła zapoznać się z ofertą poszczególnych wydziałów.
Klasa 2LC o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką wychowawczyni pani Renaty Marcinko  wybrała się na Wydział Biologii i Biotechnologii.

W czwartek 7 marca klasa 7a wybrała się na Dzień Otwarty do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Po zakamarkach Szkoły Orląt oprowadzili nas bardzo mili, młodzi przewodnicy. Na początku wysłuchaliśmy przemowy komendanta generała Piotra Krawczyka i dowiedzieliśmy się co nieco o szkole i rekrutacji do niej od studentów, którzy przedstawili nam prezentację multimedialną. Następnie nasi przewodnicy zaprowadzili nas do hangaru, gdzie oglądaliśmy samoloty i robiliśmy sobie w nich zdjęcia.

Szóstego grudnia w całej Polsce świętowano stulecie przyjaźni i współpracy politycznej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Akcja prowadzona była pod hasłem #100latPLiUSA. W Lublinie odbyło się spotkanie z amerykańskimi dyplomatami: Johnem Armstrongiem oraz Nickiem Laverty, a siedemnaścioro uczniów z klasy 1LB dostało niepowtarzalną szansę na wzięcie w nim udziału.
I tak oto pod opieką pań Sylwii Wójtowicz i Katarzyny Gawron, klasa językowa znalazła się w stolicy naszego województwa.

24 listopada 2017 r. klasa II LC wybrała się do Państwowego Instytutu Weterynarii , aby uczestniczyć w  wykładach  oraz zgłębić swoją wiedzę w dziedzinach, jakimi zajmuje się owa placówka naukowo-badawcza. Spotkanie otworzył wykład inauguracyjny  poprowadzony przez dr.hab. prof. nadzw. Mirosława Polaka, który przybliżył nam historię placówki oraz  rolę, jaką odgrywa puławski instytut nie tylko w Polsce, ale  również w skali światowej.
Kolejna część ,,Open Day”  polegała na zwiedzaniu laboratoriów PIW-etu.

W środę 8 listopada klasa 1LA odwiedziła Laboratorium Jonów Ciężkich Uniwersytetu Warszawskiego. Oprowadzał nas po jego zakamarkach pan Julian Srebrny, jeden z pracujących tam fizyków. Mieliśmy niecodzienną okazję zobaczyć cyklotron ciężkich jonów, którego działanie jest wykorzystywane do celów medycznych. W Laboratorium prowadzone są badania z dziedziny struktury jądra atomowego i jądrowych oraz biologicznych skutków promieniowania jonizującego.

19 października klasy humanistyczne – ILE oraz IILE – wybrały się na wycieczkę do Warszawy. W programie był zaplanowany m. in. spektakl pt. „Kontrabanda” w Teatrze „Komedia”. Występ był zabawny i interesujący, jednak najciekawszym punktem wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstało ono w symbolicznym miejscu: w sercu dawnej tętniącej życiem dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.