14 listopada 2019 r. nasza klasa 1LEg razem z nauczycielami: panią Lidią Sołtys i panem Adamem Skowyrą wzięła udział w zajęciach edukacyjnych „WRZESIEŃ 39 na Lubelszczyźnie”, które odbyły się w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zajęcia składały się z trzech części. W części pierwszej wysłuchaliśmy wykładów pracowników naukowych Instytutu Historii UMCS: „Będzie lepiej …? Lublin w przededniu wybuchu II wojny światowej” oraz „Obrona Lublina we wrześniu 1939 roku”.
Po wykładach podczas dwudziestominutowej przerwy nie tylko delektowaliśmy się pysznymi kanapkami i ciastem, ale również mieliśmy okazję porozmawiać z prelegentami.
Część druga to warsztaty prowadzone wymiennie dla dwóch grup. Najpierw panowie z Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” przeprowadzili zajęcia na temat „Wojenny Lublin we wspomnieniach jego mieszkańców.” Mieliśmy okazję popracować z tekstami źródłowymi, z których dowiedzieliśmy się o roli przygotowania wojskowego naszych rówieśników w okresie międzywojennym oraz zapoznaliśmy się ze wspomnieniami mieszkańców Lublina dotyczącymi działań wojennych we wrześniu 1939 roku.
Jednak najbardziej podobały się nam zajęcia prowadzone przez panie z Muzeum Historii Miasta Lublina. Na początku był pokaz multimedialny prezentujący wybrane obiekty, które w wyniku działań wojennych bezpowrotnie zniknęły z mapy miasta, a później robiliśmy rekonstrukcje albumowych kart inspirowanych przedwojennymi fotografiami. Okazało się, że w naszej klasie drzemią nie byle jakie talenty plastyczne!
I najprzyjemniejsza część trzecia – spacer z przewodnikiem po Lublinie śladami działań wojennych we wrześniu 1939 roku.
Bogatsi w wiedzę historyczną dotyczącą naszego regionu i zadowoleni z wycieczki, późnym popołudniem wróciliśmy do Puław.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w tego typu lekcjach przedmiotowych. Naprawdę warto! Polecamy.

Uczniowie klasy I LEg