Sukcesy
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

IV Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny im. Janusza Korzeniowskiego dobiegł końca. Mamy przyjemność poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły - Paula Kozak i Małgorzata Szymanek z klasy 2LCgb  otrzymały tytuły  finalistek,  zajmując kolejno 4. i 5. miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Licealistki  przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem polonistki pani Renaty Marcinko.
Ze względu na sytuację  pandemiczną wszystkie trzy etapy tegorocznej edycji odbywały się online. Uczestnicy mieli 90 minut na przepisanie podanego tekstu oraz ozdobienie go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Prace były oceniane przez komisję w kryteriach staranności, oryginalności, estetyki, poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej oraz kompozycji.
Projekt ,,Piórem i Pazurem” ma na celu przypomnieć,  jak ważnym wynalazkiem w historii cywilizacji jest pismo, przedstawienie go jako narzędzia oraz dziedziny sztuki, która stanowi inspirację dla nowoczesnych technologii. W odręcznym piśmie znajdują odbicie tendencje kulturowe, a forma liter zmienia się w zależności od biegu wydarzeń historycznych, stylu epoki, tradycji i poziomu rozwoju danego narodu. Jest ono specyficzne dla każdego człowieka.
Rozwój technologii przyczynia się do zaniku kultury ręcznego pisania. Coraz częściej używamy komputerów, w programach szkolnych nie ma miejsca na naukę kaligrafii, odchodzą w przeszłość  zwyczaje związane z ręcznym pismem.
Nie cofniemy czasu ani nie powstrzymamy inwazji komputerów, ale chcemy przypomnieć , że odręczne pismo  nadal potrafi zachwycić i zbudować most prowadzący do drugiego człowieka.
 
Mistrzyniom kaligrafii serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych w galerii oraz na Facebooku ,,Piórem i Pazurem”.